SON DAKİKA

Sakarya Olay Gazetesi
Mahide Akdağ
Mahide Akdağ

Mükemmel Bir Cilde Sahip Olmak ister Misiniz?

Mükemmel Bir Cilde Sahip Olmak ister Misiniz?
Bu haber 21 Ocak 2021 - 17:02 'de eklendi

Bu soruya kendine dikkat eden, özen gösteren herkes evet diyeceğini umuyorum. Cildimizde özellikle yüz güzelliğinde daha çekici olmak, daha gösterişli olmayı istiyoruz. Güzel olmaya bayanların çok uğraştığı bir gerçek olsa da; artık erkeklerde güzel olmak için kozmetik ürünlerine dünya kadar para harcadığı bir gerçektir. Bu konuda benim size anlatacaklarım çok farklı şeyler var. O halde öncelikle cildimizi tanıyalım. Cildimiz nelerden etkileniyor, nelerden korumamız gerekli. Cilt neden yıpranır, neden yaşlanır. Daha birçok sorularınıza umarım cevap bulacaksınız. Acaba kendimize bakım yaptığımız o kremler ne kadar etkili dersiniz.

Cilt bakım ürünlerinin yaptığı derinizin üst katmanına etki etmek ve onu daha nemli göstermektir. En iyi nemlendiriciler bile geçici çözümdür. Çünkü kremler cildimizin alt tabakasına etki edemez, yaşlanmaya etki edemezler. Cildimiz üç katmandan oluşur. Epiderm, dermis ve alt katman ya da yağ tabakası denir. Aynaya baktığımız tabaka epidermistir. Yani ince dış tabaka işte bu tabaka sizi dış etkenlerden koruyan ilk katman kirlilik zehirli atıklar, bulaşıcı organizmalar ve sıcak soğuk gibi dış etkenlerden koruyan bir savaşçı gibidir. Bu katman devamlı yenilenir. Dış katman ölürken devamlı olarak yeni hücreler üretilir. Bu konuda fazla detaya girmeyeceğim. Kısaca dış etkenlere karşı cildimiz koruyan bu katman kozmetik ürünlerinde içeriye girmesine engeldir. Bu arada şunu söylemeliyim erkek cildi kadın cildinden daha avantajlıdır. Çünkü erkeklik hormonu cildi besler.

Cildimiz neden yıpranır, yaşlanmamıza etken faktörler nelerdir? Öncelikle yaşadığımız dünyada cildin en büyük düşmanı güneş ışığına maruz kalma, şeker tüketimi sigara içmek ve stres dolu bir yaşamdır. Dünya değişiyor ve geçen zaman içerisinde birçok değişime uğruyor. Maalesef dünyada doğal olan her şey yapay hale geliyor yediğimiz, içtiğimiz şeylerin doğallıktan uzaklaşması cildin bir başka düşmanıdır.

Eğer mecburiyetiniz yoksa güneşin dünyaya dik geldiği öğle saatlerinde dışarı çıkmayınız. Eğer çıkmaya mecbur iseniz yarım saat önceden en az 30 faktörlü ve kalitesinden emin olduğunuz güneş kremi kullanınız eğer çıkmadan hemen önce kullanırsanız, sistem ters çalışır. Cilde fayda yerine zarar verir. Benden söylemesi. Dışarıya tamamen çıkmamakta bir başka sorun olarak karşınıza çıkar. Vücudun D vitaminine de ihtiyacı vardır. Maazallah kemik erimesi gibi bir sorunla karşı karşıya ilerleyen yaşlarınızda maruz kalabilirsiniz.  Güneşin zararlı etkisinin basit bir ispatını yapalım. Mesela kuzey İskandinav ülkelerinde yaşayan ve bizim ülkemizden daha kuzeyde yaşayanların cildi daha beyaz ve parlak iken, güneye gidildikçe Afrika ve Arap yarım adasında yaşayanların cildi daha koyu renkte ve yıpranmıştır. Ayrıca günde iki litre su tüketmek çok önemlidir.  Su tüketimi bütün vücuda pozitif etki yapar. Bütün organların suya ihtiyacı vardır. Suyun yararlarını anlatmaya ansiklopedi yazsak yeridir. En iyisi günde iki litre suyunuzu için keyfinize bakın güzelleşin.Diyorum bunun yanı sıra kozmetik ürünleri kullanırken  içeriğini ve cildinizi tanıyın. Kafa karıştırıcı bis sürü ürün kulanmak yerine araştırın.kozmatik seçiminiz güvendiğiz marka olsun.Aynı ürünleri kullanın değiştirmeyin.Cildin alıştığı tam zamanda başka bir ürün kullanmak başa dönmektir. Ben kullandığım ürünleri değiştirmem ufak aralar veririm buda benden size bi tiyo  olsun.Tekrar yeni bi yazı dizisiyle görüşmek üzere esen kalın  hep güzel kalın.

 Köşe yazarı:Mahide Akdağ

 

Etiketler :


SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA